Śp. Janusz Chudziak
21.05.1960-06.07.2022
O Spółce INFRA-PORT mówił „Tu są moje korzenie”…
6 lipca 2022 r. odszedł do wieczności śp. Janusz Chudziak, który 35 lat temu związał swe życie zawodowe z Portem Szczecińskim, a po przekształceniach od roku 1994 kontynuował swą pracę na terenie portu w ramach Spółki INFRA-PORT. Za zasługi dla Portu Szczecińskiego przyznano mu odznakę „Złotej Kotwiczki”. Podczas Jubileuszu 25-lecia Spółki INFRA-PORT.
O swej wieloletniej pracy opowiadał w 2019 r. w wywiadzie. „Tu są moje korzenie”, cyt.: „To już ponad trzydzieści lat. Zaczynałem w 1987 roku w Porcie, w Bazie Inżynierów Budowlanych, jako ślusarz – spawacz. Od 1994 roku jestem tu, gdzie teraz, w INFRA-PORCIE. (…) To spory kawałek życia! Czemu trzymam się tej firmy? Tu mam swoje korzenie, to jest sentyment. Zresztą, gdy zaczynałem, czasy były takie, że człowiek nauczony był trzymać się jednej pracy. Ja nigdy nie lubiłem zmieniać pracy. Ale tu nie ma monotonii. Tu się praca zmienia, raz to, a potem co innego się wykonuje; jest urozmaicenie, nie nudzi się tutaj człowiekowi. Jako brygadzista, i pracuję, i zarządzam grupą ludzi. Mam w brygadzie na stałe 5 spawaczy-ślusarzy, i jeszcze innych 10 pracowników, w zależności od potrzeb. Jako brygadzista jestem takim jakby pośrednikiem, pomiędzy załogą, a kierownikiem.
Śp. Janusz Chudziak był nie tylko pracownikiem Spółki INFRA-PORT, ale także był w latach 2013-2017 Członkiem Rady Nadzorczej INFRA-PORT Sp. Z o.o.. Był też Członkiem NSZZ „Solidarność” oraz Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w INFRA-PORT Sp. z o.o.
Janusz Chudziak był także działaczem opozycji antykomunistycznej. Brał udział w strajku na terenie portu, w 1988 roku, o czym tak wspominał w wywiadzie z 2019 roku. Cyt.: „W najtrudniejszym momencie, gdy weszło ZOMO, wszyscy prawie pouciekali, zostało nas tam tylko pięciu, dużo ryzykowaliśmy. Kobieta moja wtedy akurat była z małym dzieckiem w domu. Wśród naszej piątki był też Przemek, znaczy nasz obecny Prezes. (…) Wtedy wszystko drożało, były ciągłe podwyżki, a pensje stały w miejscu. Ludzie zaczynali szumieć. Teraz, widzę, że są odznaczeni za strajk w 1988 roku, ci, co niekoniecznie byli bezpośrednio zaangażowani. A są tacy, co wtedy nadstawiali głowy, kiedy było najgorzej: gdy ZOMO stało pod PORTEM, a z drugiej strony pływała marynarka wojenna. Uważam, że to te osoby powinny dostać Krzyż Wolności.”
Odszedł Człowiek, który mógł jeszcze tak wiele zdziałać . Pozostaje po Śp. Januszu Chudziaku wdzięczna pamięć i szacunek, na który zasłużył swoją postawą i zaangażowaniem.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…
Msza św. żałobna odprawiona zostanie dnia 9 lipca 2022 r. o godz. 14.00 w kościele Pw. Świętego Ducha Szczecin – Zdroje.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 9 lipca 2022 r. na Cmentarzu Szczecin – Dąbie o godz. 15.00.