W sobotę, 16 czerwca, przed siedzibą Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, został odsłonięty pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Uroczystości rozpoczęły się w południe, od mszy świętej w kościele Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej. Po niej, uroczystości przeniosły się pod budynek „Solidarności” (al. Wojska Polskiego 113, Szczecin), gdzie rozpoczęła się ceremonia odsłonięcia pomnika.
– Patrząc na pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego widzimy również pewną ideę, ideę Polski sprawiedliwej, zakorzenionej w cywilizacji zachodniej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – W walce o Polskę od najmłodszych lat: od roku 1968, przez 1976, Komitet Obrony Robotników i Wolne Związki Zawodowe. Kiedy w roku 1977-78 młody jeszcze wtedy naukowiec wszedł obroną doktoratu, bez mocnej pozycji na Uniwersytecie Gdańskim, odważnie wstawiał się za robotnikami. Był wtedy jedynym naukowcem tamtej uczelni, który tak dzielnie walczył o robotników.
Ostatnim akcentem sobotniego wydarzenia jest koncert w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Szczeciński pomnik powstał ze składek, zebranych przez Komitet Społeczny Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, na prywatnym gruncie należącym do zachodniopomorskiej „Solidarności”. Projekt zagospodarowania terenu to dzieło dr. inż. architekta Macieja Płotkowiaka ze Szczecina.
Autorem rzeźby jest Stanisław Milewski, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor m.in. trójmiejskich pomników papieża Jana Pawła II spacerującego z prezydentem Ronaldem Reaganem i Anny Walentynowicz oraz licznych realizacji rzeźb sakralnych w kościołach w Gdańsku, Elblągu, Kwidzynie czy Łęcznej.
Szczecińska statua wykonana jest z brązu, ma około 2,1 metra. Postać Lecha Kaczyńskiego przedstawiona jest, jak mówi twórca pomnika, „naturalistyczna, w dynamicznej pozie, zamyślona nad Polską”. Prezydent – wieloletni członek NSZZ „S” – ma w klapie płaszcza znaczek „Solidarności”.
Dzieło zostało wykonane w jednej z najbardziej cenionych w Polsce pracowni odlewniczych – Brązart w Pleszewie. Przy pomniku działa infokiosk, w którym zapoznać się można z biografią (i jej zachodniopomorskimi akcentami) prezydenta L. Kaczyńskiego.